a

 

           Wtorkowy wieczór (20.09.2016 r.) 41 uczniów naszej szkoły wraz z polonistkami: p. Barbarą Andrasz, p. Anetą Małejki i p. Joanną Pydych postanowiło spędzić w Nyskim Domu Kultury na spektaklu Lalka w reż. Anety Groszyńskiej.

Przedstawienie przygotował Teatr Polski z Bielska – Białej, który przyjechał do Nysy w ramach programu Teatr Polska, dotowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Zaletą obejrzanego przez nas spektaklu było niewątpliwie to, że reżyserka postanowiła odciążyć tę niezbyt lubianą przez młodzież powieść Bolesława Prusa od szkolnych interpretacji i skojarzeń. Skupiła się natomiast na emocjach bohaterów, niemożliwej miłości, zaskakującej aktualności stosunków ekonomicznych opisywanych przez Prusa, ironicznym spojrzeniu na polską mentalność oraz wyrazistej klasowości świata, dziś rozumianej inaczej, ale przecież nadal obowiązującej.

Uczniowie mieli możliwość poobcować z teatrem przez duże T. Na scenie bowiem w pełnym rozmachu widowisku wystąpiło 21 aktorów ubranych w kostiumy z tamtej epoki, były też czerwone obicia foteli, złote brokaty masek, suknie z krynoliny, gorsety i eleganckie cylindry.

Mamy nadzieję, że takie wyjścia staną się piękną tradycją naszej szkoły, bo jak stwierdził Krzysztof  Materna: teatr to jest jedno z ostatnich miejsc, gdzie człowieka może spotkać przygoda intelektualna.

 

Zdjęcia pobrano ze strony: https://teatr.bielsko.pl/spektakl/lalka

 

opracowała KPH