UROCZYSTE OBCHODY 77 ROCZNICY AGRESJI SOWIECKIEJ NA POLSKĘ I DNIA SYBIRAKA

 

Dnia 15 września 2016 r. ponownie spotkaliśmy się pod pomnikiem Patriotom polskim” na Placu Kopernika, aby uczcić 77 rocznicę napaści sowieckiej na Polskę i Dzień Sybiraka.

Obchody, na które zaprosił Burmistrz Nysy, rozpoczęły się od wspólnego odśpiewania naszego hymnu narodowego. Następnie w imieniu Burmistrza Nysy p. Kordiana Kolbiarza głos zabrał Wiceburmistrz p. Piotr Bobak. W swoim przemówieniu zwrócił m. in. uwagę na to, jak tragicznym i niespodziewanym doświadczeniem była dla nas napaść ZSRR na naszą Ojczyznę  17 września 1939 r. Kilka słów na temat tych okrutnych wydarzeń powiedziała również p. Teresa Sajan – Prezes Związku Sybiraków Koło Ziemi Nyskiej.

Seniorki z Domu Dziennego Pobytu w Nysie wyrecytowały wiersze opisujące ówczesną rzeczywistość.  Zaprezentowały dwa utwory poetyckie: „Pociąg” i „Głód”. Zebrani, wśród których byli przedstawiciele władz samorządowych, kombatantów, służb mundurowych i szkół, złożyli okolicznościowe wiązanki oraz  zapalili znicze. Na koniec wysłuchaliśmy pieśni „Marsz Sybiraka”, z której najbardziej zapadły nam w pamięć słowa:

 

I myśmy szli i szli – dziesiątkowani!
              Choć zdradą pragnął nas podzielić wróg…
              I przez Ludową przeszliśmy – niepokonani
              Aż Wolną Polskę raczył wrócić Bóg!!!

 

Społeczność naszej szkoły godnie reprezentował poczet sztandarowy w składzie:

 Raffi Grygorian (kl. 2ML), Kamila Kościuk (kl. 2P2), Wiktoria Włoch (kl.2P2) wraz z opiekunem Samorządu Uczniowskiego p. Joanną Pydych.

 

opracowały: A. Hoffman i J. Pydych