drut kol

Dnia 11 kwietnia 2016 r. 45 uczniów Zespołu Szkół Ekonomicznych uczestniczyło w szkolnej wycieczce do Państwowego Muzeum Auschwitz – Birkenau.

Organizatorem tego wyjazdu była Komisja Przedmiotów Humanistycznych.

Uczniowie mieli możliwość zwiedzenia terenów i obiektów byłych obozów Auschwitz I i Auschwitz IIBirkenau. Wielu z nich po raz pierwszy widziało ten największy nazistowski obóz koncentracyjny i ośrodek zagłady Żydów w czasie II wojny światowej.

Uczniowie dowiedzieli się, że Niemcy uśmiercili w nim ponad milion ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości. Oprócz fotografii dokumentalnych, fotokopii dokumentów, modeli i rzeźb obejrzeliśmy różne eksponaty historyczne między innymi: rzeczy odebrane deportowanym Żydom, ubrania więźniarskie, prycze i inne sprzęty, w jakie były wyposażone pomieszczenia więźniarskie. Ponadto mieliśmy możliwość dokładnego zwiedzenia Bloków: IV, V, VI oraz Bloku XI (bloku śmierci), a w Brzezince – Bloku XXVII.

Wysłuchaliśmy również relacji świadków tamtych okrutnych wydarzeń. Uczniowie, przebywając na terenie Miejsca Pamięci, zachowywali się z należytą powagą i szacunkiem.

Mamy nadzieję, że zdobyli cenną wiedzę na temat miejsca, które dla świata stało się symbolem terroru i ludobójstwa.

J.Pydych