W piątkowe popołudnie (11.01.2019 r.) grupa uczniów (klasy 1P, 1L, 2M, 2P1, 4H) Zespołu Szkół Ekonomicznych w Nysie wraz z nauczycielkami: p. Anetą Małejki i p. Joanną Pydych oraz osobami zaprzyjaźnionymi z naszą szkołą  wybrała się do Opery we Wrocławiu.  Celem naszej podróży był musical zatytułowany „Skrzypek na dachu”.

Jest to adaptacja powieści Szolema Alejchema, która opowiada o losach żydowskiej rodziny, wygnanej przez carskich oficerów ze wsi Anatewka. Głównym bohaterem jest biedny mleczarz Tewje, który marzył o bogactwie i targował się z Bogiem. Wrocławska inscenizacja tego najsłynniejszego musicalu świata jest tradycyjna, bliska broadwayowskiemu pierwowzorowi – zachowuje to, co w tym dziele jest najważniejsze, dodając to, czego widz oczekuje. W odtworzonej z pietyzmem i utrzymanej w chagallowskim nastroju Anatewce, bohaterem jest zbiorowość. Reżyser wskrzesza świat, którego już nie ma, zmiecioną przez historię żydowską wioskę z początku XX w. Atutem spektaklu jest monumentalna dekoracja, dwustuosobowy zespół wykonawców, efektowne tańce (szczególnie piękna scena wesela), orkiestra, która porzuca operowy patos, i przełamanie konwencji przez uteatralnienie scen dialogowych.

Zobaczyliśmy fantastyczne przedstawienie dające rozrywkę, ale i zmuszające do refleksji.

 

Informacje o spektaklu i foto pobrane ze strony: https://www.opera.wroclaw.pl/1/spektakl.php?_id=3972