Dla oddania hołdu żołnierzom polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944-1963 w obrębie przedwojennych granic RP Fundacja „Wolność i Demokracja” zorganizowała projekt biegowo-edukacyjny pn. „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych”.

Organizatorem biegu w Nysie była Samodzielna Jednostka Strzelecka OSW „Strzelec” 3053, a współorganizatorem: Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nysie, Urząd Miejski w Nysie, Starostwo Powiatowe w Nysie i WKU Brzeg.
Trasa przebiegała w okolicach Fortu Wodnego w Nysie, a dystans biegu wynosił 1963 metry , co było związane z rokiem śmierci ostatniego żołnierza wyklętego, tj. śp. Józefa Franczaka, ps. Lalek, który został zastrzelony 21 października 1963 roku.

W biegu wzięła udział klasa III P2 Technikum Ekonomicznego  o profilu policyjno – prawnym  z wychowawcą p. Moniką Chudzińską.

Uczniowie ZSE zdobyli miejsca na podium i zostali nagrodzeni pucharami oraz nagrodami rzeczowymi.
 

Bieg mężczyzn wygrał Michał Stec, II miejsce zajął Adrian Pindel. Zwyciężczynią biegu kobiet była Angelika Mistarz, II miejsce zajęła Sylwia Przybylska, natomiast na III miejscu uplasowała się Klaudia Kościuk.

Każdy uczestnik biegu otrzymał pamiątkowe dyplomy oraz brał udział w losowaniu nagród. Po biegu organizatorzy częstowali biegaczy żołnierską grochówką, która wyjątkowo smakowała w tym chłodnym i wietrznym dniu.

Opracowała Monika Chudzińska