27 października 2023 r. wczesnym rankiem grupa 53 uczniów naszej szkoły uczestniczyła w wycieczce turystyczno – krajoznawczej do stolicy Czech – Pragi, miasta pełnego piękna i historii.

Zwiedzanie rozpoczęliśmy od miejsca, które nie zawsze znajduje się w programie wycieczek jednodniowych – od wzgórza Wyszehrad. Ze skalistego urwiska nad Wełtawą rozciąga się wyjątkowy widok na Pragę, a teren parkowy skrywa architektoniczne skarby obejmujące cenną romańską rotundę św. Marcina z XI w., neogotycki kościół św. Piotra i Pawła, cmentarz zasłużonych.  Następnie udaliśmy się na prawobrzeżną część Wełtawy, gdzie rozłożył się słynny Hrad – Praski Zamek – dawna siedziba królów czeskich, który uznany jest za największy zamek na świecie.

Przespacerowaliśmy się wywierającym ogromne wrażenie Mostem Karola, aby zobaczyć Rynek Staromiejski, który jest jednym z najpiękniejszych w Europie.

Następnie obejrzeliśmy słynny zegar astronomiczny Orloy i udaliśmy się do Muzeum Madame Tussauds – miejsca, w którym można urzeczywistnić marzenia o spotkaniu swoich idoli co prawda z wosku 😊 m.in. Michael Jackson, Marilyn Monroe,   George Clooney, Bruce Willis czy też historyczne i mityczne postacie Republiki Czeskiej, tj. Karol IV, Jan Hus, Vaclav Havel, Franz Kafka. Przeszliśmy przez Plac św. Wacława, który jest dzisiaj prawdziwym centrum kulturalno -rozrywkowym dla mieszkańców Pragi i zobaczyliśmy rzeźby niepokornego czeskiego rzeźbiarza – Davida Cerny.

Niewątpliwie jednym z najbardziej relaksujących elementów wycieczki jest rejs po Wełtawie. Statek, płynąc po tej malowniczej rzece, umożliwia podziwianie przepięknych widoków Pragi z innej perspektywy.

Nasz przewodnik Pan Tomasz wprowadził nas w tajniki praskich ulic i podzielił się ciekawostkami  związanymi z poszczególnych miejsc.

Wycieczka po Pradze to niezapomniane doświadczenie, to miasto oferuje bogactwo kultury, historii i przepięknych widoków, którego zachwyca każdego odwiedzającego. Jeszcze tam wrócimy!

Organizatorem i kierownikiem wycieczki była B. Maroszek, opiekunami Elżbieta Mróz Beata Stefanowicz-Ciecieląg i Tomasz Kliś.