Dnia 31 stycznia 2020 r. klasa 1PH wraz z p. Joanną Pydych wzięła udział w wykładzie dotyczącym historii nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz – Birkenau. Kolejne już spotkanie zostało zorganizowane przy okazji ŚWIATOWEGO DNIA PAMIĘCI OFIAR HOLOKAUSTU (27.01).
Tym razem wykład poprowadził  p. Andrzej Koziarpracownik IPN w Opolu. W bardzo ciekawy i rzetelny sposób przedstawił okoliczności powstania obozu zagłady, jego strukturę, zarząd  i personel oraz okrutną codzienność uwięzionych w nim ludzi.
Pojawiły się wstrząsające  informacje o selekcjach, przerażających eksperymentach pseudonaukowych oraz wyrafinowanych sposobach uśmiercania ludzi. Uczniowie mieli również możliwość obejrzenia filmu „Kroniki Auschwitz”, który zawierał przerażające relacje więźniów ocalałych z zagłady.

opracowała Joanna Pydych