Dnia 27 stycznia 2020 r. klasy 1PM i 1GM wraz z p. Joanną Pydych i ks. Marcinem Utzigiem wzięły udział w wykładzie dotyczącym historii nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz – Birkenau. Spotkanie w nyskim muzeum zostało zorganizowane z okazji ŚWIATOWEGO DNIA PAMIĘCI OFIAR HOLOKAUSTU.
Wykład poprowadził  p. Marcin Nowakprezes ODDZIAŁU PTTK Tryton w Nysie. W bardzo ciekawy i rzetelny sposób przedstawił okoliczności powstania obozu zagłady, jego strukturę, zarząd i personel oraz okrutną codzienność uwięzionych w nim ludzi. Pojawiły się wstrząsające  informacje o selekcjach, przerażających eksperymentach pseudonaukowych oraz wyrafinowanych sposobach uśmiercania ludzi.
W przygotowanej prezentacji pokazano również  okoliczności wyzwolenia obozu przez żołnierzy  I Frontu Ukraińskiego.

Chcielibyśmy serdecznie podziękować p. Marcinowi Nowakowi za ciekawą lekcję historii oraz   p. Adrianie Zalewskiej – Wąsowicz za pomoc w zorganizowaniu spotkania z młodzieżą.

opracowała Joanna Pydych