Teatr Muzyczny Capitol ” Frankenstein ” rez. Wojciech Koœcielniak fot. Lukasz Giza

W piątkowe popołudnie (29.11.2019 r.) grupa 42 uczniów (klasy 1GL, 1GM, 1PM, 1PH, 2L, 2H, 3P, 3PM) Zespołu Szkół Ekonomicznych w Nysie wraz z nauczycielkami: p. Barbarą Andrasz, p. Anetą Małejki i p. Joanną Pydych wybrała się do Teatru Muzycznego „Capitol”  we Wrocławiu.  Był to nasz pierwszy wyjazd w tym roku, a jego celem byłamusicalowa wersja historii Doktora Frankensteina i Monstrum według scenariusza i w reżyserii Wojciecha Kościelniaka.

Kanwą spektaklu „Frankenstein” jest słynna powieść Mary Shelley, opublikowana w 1818 roku. Pomysł na jej napisanie powstał dwa lata wcześniej nad Jeziorem Genewskim w Szwajcarii.  Ów rok 1816 zapisał się w annałach meteorologicznych jako rok bez lata. Przyczyną fatalnej pogody był kwietniowy wybuch indonezyjskiego wulkanu Tambora. Już od maja było zimno, pochmurno, lało niemal bez przerwy. Aura sprawiła, że Mary Shelley z mężem i grupą przyjaciół – byli wśród nich lord Byron i John Polidori – przesiedzieli w domu większą część szwajcarskich wakacji. Pewnego wieczoru z nudów urządzili konkurs na najstraszniejsze opowiadanie. To właśnie wtedy Mary Shelley wymyśliła Frankensteina.  Być może natchnieniem stała się dla niej znana wtedy w całej Europie wstrząsająca historia grabarzy z miasta Frankenstein, dzisiejszych Ząbkowic Śląskich – wyjaśniać by to mogło przynajmniej etymologię tytułu powieści.

Książka Shelley wciąż inspiruje pisarzy, poetów i filmowców. Nie sposób wyliczyć dzieł, które opowiadają tę historię lub reinterpretują ją na tysiące sposobów.

Informacje o spektaklu i foto pobrane ze strony: https://www.teatr-capitol.pl/spektakle/frankenstein/

opracowała Joanna Pydych