Celem wyjazdu było zwiedzenie ekspozycji targowej, największej giełdy turystycznej świata ITB 2019 w Berlinie – zapoznanie uczestników z kulturą, obyczajami i tradycją różnych państw świata, a także zwiedzanie najciekawszych miejsc stolicy Niemiec oraz Drezna oraz kilkugodzinny pobyt na największej w Europie plaży tropikalnej. Uczestnikami wycieczki byli również uczniowie z grupy ucz. z ZSR w Prudniku (kl. 1 hotelarska) i ZST w Nysie (kl.2 architektura krajobrazu), organizatorem i kierownikiem całego wyjazdu była Pani Maroszek Barbara.

8 marca 2019 roku to początek naszej wyprawy- w dniu tak pięknym i wspaniałym, nie tylko ze względu na święto płci pięknej pojechaliśmy na wycieczkę. Ale to nie wszystko, bo atrakcji było co nie miara… Może jednak od początku…

Naszą przecudowna wyprawę rozpoczęliśmy od zbiórki 8 marca, o godz. 1.20 na parkingu przy nyskiej hali. Oczywiście wszyscy wstawili się na umówiona godzinę. Został nam przedstawiony dokładny plan wycieczki, a potem już tylko zaproszono nas do głębokiego i kolorowego… snu aż do godziny 6:00 rano! O tej porze dotarliśmy do jednego z ciekawszych punktów wycieczki, a mianowicie na bajeczną TROPICAL ISLAND. Najpierw udaliśmy się do szatni przebrać się w stroje, a potem już na „gorące plaże”… Całe sześć godzin bawiliśmy się na wspaniałych zjeżdżalniach, ciepłym „morzu”, rwącej rzece, pośród prawdziwych palm, dzikiej roślinności, ćwierkotu ptaszków czy też odgłosów innej tropikalnej zwierzyny. Można było choć na chwilę oderwać się od rzeczywistości i zapomnieć, że tuż za oknem jeszcze panuje zima, pada deszcz i strasznie wieje. Po tych wszystkich przyjemnościach na wyspie czekała na nas kolejna rewelacja- pyszny obiadek w tropikalnej restauracji. Te magiczne chwile zakończyły się o godzinie 15:00. Wtedy też ruszyliśmy w stronę Berlina na zwiedzanie najciekawszych obiektów stolicy Niemiec. Uczestnicy mieli możliwość podziwiania gmachu Parlamentu Niemiec – Reichstag, następnie grupa spacerkiem przeszła pod Bramę Brandenburską. Ten nieodzowny punkt wszystkich wycieczek to symbol upadku i rozłamu Niemiec.  Zwiedziliśmy Muzeum Holokaustu oraz Sony-Center am Potsdamer Platz.

Pierwszy, długi i wyczerpujący dzień wycieczki minął niepostrzeżenie, ale zanim minął… udaliśmy się do hotelu. Po zakwaterowaniu w hotelu Plaza Inn*** wszyscy udali się na zasłużony wypoczynek. Kolejny dzień wycieczki 09.03.2019 roku rozpoczęliśmy ok. godz. 6.30 telefonem z recepcji że pora już wstawać – okrutna pobudka w języku niemieckim-, a potem pyszne śniadanko w formie bufetu. Jedzenia było „ do wyboru, do koloru”.

O 8:00 wyjechaliśmy na Targi, jednak po drodze zwiedziliśmy jeszcze Galerię Europacenter, gdzie mieści się fantastyczny wodny zegar, a także Bebelplatz, największa Katedra protestancka. No i wreszcie nastąpił długo oczekiwany przez nas wszystkich udział w targach ITB 2019: ponad 170 tys. odwiedzających i ok. 11 tys. wystawców ze 180 krajów – liczby mówią same za siebie! Po dotarciu do centrum wystawienniczego rozpoczęło się zwiedzanie. Gospodarzem tegorocznych ITB Berlin była Malezja – wiodące państwo przygotowało pokazy taneczne, degustacją potraw i napoi narodowych, prezentację strojów regionalnych. Można było zapoznać się z ofertą hotelarską i turystyczną poszczególnych regionów tego państwa. Pozostałe państwa zostały zgrupowane według kontynentów w 26 hallach wystawienniczych. Państwa prezentowały charakterystyczne zakątki swoich regionów i zapraszały do odwiedzenia własnego kraju. Prezentacjom towarzyszyły pokazy ludowe, degustacja, śpiew i taniec tradycyjny. Odwiedzający mieli możliwość zaopatrzenia się w ulotki, foldery, prospekty reklamowe każdego z państw. Każde stoisko oferowało gadżety reklamowe w postaci: długopisów, notatników, smyczy, kalendarzy, płyt CD, toreb ekologicznych, a także słodkich upominków. Duże wrażenie zrobiły na uczestnikach kraje nam odległe i dalekie, zwłaszcza afrykańskie, takie jak: Senegal, Zanzibar, RPA, Maroko czy Tanzania. Najbardziej egzotycznymi państwami okazały się wyspy leżące u wybrzeży Afryki: Mauritius, Reunion czy Madagaskar.

Na targach można było spotkać najbardziej liczących się w branży touroperatorów, przewoźników, hotelarzy, podróżników, a także tłumy turystów. ITB to optymalna platforma do przedstawienia oferty, a tym samym do rozwoju turystyki. Jednak dla nas te targi to także niepowtarzalna okazja do odwiedzenia całego świata w kilka godzin, od Albanii po Zimbabwe, poruszając się w obrębie jednego budynku. Na Międzynarodowych Targach Turystycznych ITB Berlin nie zabrakło też Polski. Polacy zapraszali gości zagranicznych do najbardziej charakterystycznych regionów naszego kraju. Można było odnaleźć Górali, Kaszubów czy Ślązaków. Wśród wystawców można było obejrzeć także stanowisko promujące nasze województwo opolskie. Przy tak dużej liczbie wystawców zainteresowanie zwiedzających swoją ofertą wymaga przede wszystkim dobrego pomysłu czego polskim wystawcom, także tym z Opolszczyzny, nie zabrakło.

 

 

Pobyt na targach dostarczył wielu atrakcji i obfitował w różnorodność kultur. Każdy uczestnik mógł odnaleźć państwo swoich marzeń lub odwiedzić jeszcze raz zakątki, w których już był. Około godziny 15.00 pełni wrażeń oraz z plecakami wypełnionymi po brzegi „światowymi gadżetami” wyruszyliśmy w drogą powrotną do domu, zahaczając o Drezno, a w nim niespodzianka bo na placu przed Zwinger czekała na nas Księżna Lubomirska Cieszyńska, która w stroju z epoki oprowadziła nas po zabytkach swego miasta. Na koniec szaleństwo zakupowe w jednej z większych drezdeńskich galerii handlowych. Wyjazd zaliczamy do jak najbardziej udanych i niezapomnianych. Dzięki niemu mogliśmy nie tylko wiele zobaczyć i nauczyć się bo wycieczka miała charakter zawodoznawczy z elementami poznawczymi. Uczestnicy mieli możliwość odwiedzenia najbardziej znanych i cenionych targów turystycznych w Europie. Dla niektórych to była pierwsza podróż poza granice naszego kraju, czyli do zobaczenia w przyszłym roku Berlin 2020 czeka na nasJ

 

WRAŻENIA UCZESTNIKÓW:

Jestem uczennicą l klasy ZSE w Nysie, bardzo cieszę się, iż mogę uczęszczać do tej szkoły, gdyż daje ona wiele możliwości. Nie tylko uczy, ale także zachęca do rozwijania pasji, szczególnie do podróżowania. W dniach 8 – 10 marca miałam przyjemność brać udział w niesamowitej wycieczce, której głównymi punktami były: Tropikalna Wyspa – Berlin – Drezno. W ciągu tych dni mogłam usłyszeć historię dwóch pięknych miast, odpocząć w tropikach, a także wziąć udział w niezwykłych targach turystycznych, na których poznałam wielu interesujących ludzi i ich kultury. Była to z pewnością niezapomniana wycieczka. Jestem spod Białegostoku i przyjechałam na drugi koniec Polski, aby móc uczyć się w tej szkole. Nie żałuję swojego wyboru, a wręcz przeciwnie, jestem niezmiernie szczęśliwa, w szczególności, gdy mogę w pełni korzystać z możliwości jakie mi ona daje, np. takich jak: wyjątkowe podróże. Filim Weronika

Wycieczka do Niemiec to wspaniałe przeżycie. Na tropikalnej wyspie można podziwiać piękno natury i różnorodność zwierząt. Są tam też świetne zjeżdżalnie i super baseny. Jedzenie przepyszne. Stolica Niemiec Berlin jest bardzo pięknym miastem z bardzo bogatą historią. Zwiedzanie go co prawda zajmuje dosyć sporo czasu, ale warto. Na targach turystycznych można poznać masę świetnych ludzi. Atmosfera jaka tam panuje jest magiczna. Można zobaczyć regionalne i narodowe stroje poszczególnych krajów, można podszkolić się w językach obcych. Szczególnie ciekawymi państwami dla mnie na targach była Korea i Japonia. Przy koreańskim stoisku można było spróbować jedzenia przygotowywanego na żywo, a także można było zrobić własną ozdobę. Drezno jest najpiękniejszym miastem jakie widziałam, oprowadzała nas Księżna Lubomirska Cieszyńska, która potrafiła tak opowiadać o dziejach miasta, że naprawdę można było sobie wyobrażać „jak to było kiedyś”.   Chwalczuk Kamila

Wycieczka była super, bardzo mi się podobało zwiedzanie i wszystkie miejsca które odwiedziliśmy. Zintegrowałam się z uczniami z innych klas i szkół. Na tropikalnej wyspie bawiłam się jak nigdy. Wyspa jest bardzo dobrym miejscem do spędzenia czasu z przyjaciółmi i świetniej zabawie. Na targach poznałam kulturę i historię innych krajów. Nauka języków obcych jak niemiecki i angielski, pomogła mi w porozumiewaniu się na wyspie, targach, w sklepie. Wycieczka była jedna z lepszych na jakich byłam i na pewno pojadę również w przys   złym roku.     Daria Salachna