Sejm Rzeczypospolitej Polskiej składa hołd pokoleniom, dzięki którym Polska odzyskała niepodległość. Składa hołd pamięci obrońców Konstytucji 3 maja, żołnierzy Insurekcji Kościuszkowskiej i kolejnych powstań narodowych. Składa hołd pamięci legionistów polskich i wszystkich walczących w I wojnie światowej oraz w latach 1918-1921: obrońców Lwowa, żołnierzy Powstania Wielkopolskiego i Powstań Śląskich oraz bohaterów wojny polsko-bolszewickiej, którzy obronili młodą niepodległość.
Wdzięczność należy się także tym, którzy po odzyskaniu niepodległości podjęli trud budowy silnego i nowoczesnego państwa – II Rzeczypospolitej.
Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ogłasza rok 2018 Rokiem Jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. Wyraża także nadzieję, że wzorem Ojców Niepodległości – Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Paderewskiego, Wincentego Witosa, Wojciecha Korfantego i Ignacego Daszyńskiego – Polacy porzucą spory, by wspólnie świętować ten radosny jubileusz w jedności i pojednaniu.
 
Z okazji 100 – lecia odzyskania niepodległości przez Polskę w Zespole Szkół Ekonomicznych w Nysie w dniu 9 listopada 2018 r. odbył się uroczysty apel upamiętniający to wiekopomne wydarzenie. Apel odbył się w kilku turach, w których wzięli udział wszyscy uczniowie szkoły wraz z dyrekcją i nauczycielami.
W czasie uroczystości można było usłyszeć nie tylko o historii dróg Polski do niepodległości, ale także posłuchać wierszy i piosenek z epoki oraz tych związanych z poświęceniem się wielu pokoleń Polaków dla ojczyzny.
Całość zakończono wspólnym odśpiewaniem hymnu państwowego Rzeczypospolitej Polskiej. Atmosfera była bardzo uroczysta.
 
 
opracowała
A. Małejki