Dnia 7 marca 2018 r. o godz. 15:00 w Collegium Artium PWSZ odbyło się niezwykłe spotkanie z Panem Grzegorzem Tomaszewskim – byłym więźniem Auschwitz – Birkenau. Prelekcję zatytułowaną „Byłem numerem 149 894″ zorganizowało Koło Naukowe BWN.

W spotkaniu wzięli udział również uczniowie naszej szkoły wraz z opiekunem

panią Joanną Pydych. Liczną grupę (51 uczniów) stanowili przedstawiciele klas: 1P1, 1P2, 1H, 1M, 2P1, 2ML, 2H, 4M, 4P1 i 4P2. 

Wysłuchaliśmy emocjonującej historii człowieka – syna polskiego partyzanta, który wraz z matką i czworgiem rodzeństwa został przez Niemców zesłany do obozu koncentracyjnego AuschwitzBirkenau. Znalazł się tam jako 5-letni chłopiec, któremu bardzo szybko zmarła najbliższa rodzina, a on sam poddawany był medycznym eksperymentom przez osławionego „anioła śmierci” – doktora Josefa Mengele.

Wszyscy zebrani w skupieniu wysłuchali przerażających historiiczasów upodlenia”. Tym, których na spotkaniu zabrakło, polecam artykuł pana Krzysztofa Strauchmanna w NTO (https://www.nto.pl/magazyn/reportaz/art/4129029,numer-149894,id,t.html), którego fragment cytuję: „Po dwóch tygodniach ktoś zgromadził dzieci w dolnym obozie, w bloku zajmowanym dawniej przez SS. Czekali tam na miejscu, aż ktoś się nimi zajmie. Sami szukali pożywienia, ale w wygłodzonych organizmach każdy kawałek pokarmu powodował tak silne biegunki, że jelita wypadały im na zewnątrz. Doszli do wprawy. Wciskali je sobie wzajemnie do środka”. Te słowa znalazły się również we wspomnieniach Pana Grzegorza Tomaszewskiego. 

opracowała Joanna Pydych

zdjęcie pobrano ze strony PWSZ w Nysie