Tradycyjnie już PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY w naszej szkole witany był wspólnie z gimnazjalistami, gdyż to właśnie wtedy odbywał się u nas DZIEŃ OTWARTY. Po raz kolejny w organizację imprezy zaangażowany był Samorząd Uczniowski wraz ze swoimi opiekunkami – Paniami Agnieszką Hoffman i Joanną Pydych. W tym roku Ekonomik odwiedziło 226 uczniów szkół gimnazjalnych Powiatu Nyskiego. Wśród nich były zarówno zorganizowane grupy z nyskich placówek wraz z opiekunami, jak i uczniowie spoza Nysy, którzy przybyli  do nas indywidualnie.

Gimnazjaliści mieli okazję obejrzeć prezentację multimedialną przedstawiającą ofertę edukacyjną naszej szkoły na nadchodzący rok szkolny: kierunki kształcenia, szeroki wachlarz propozycji zajęć pozalekcyjnych, osiągnięcia uczniów, projekty, w których szkoła bierze udział, walory  szkoły oraz niezbędne informacje o zasadach rekrutacji.

  Oprócz tego nauczyciele zaangażowani  w imprezę  zadbali o promocję poszczególnych kierunków kształcenia poprzez rozmaite działania:

  • technik hotelarstwa (Panie Barbara Maroszek i Barbara Dudziak oraz uczniowie klas 1H i 2H) – zasady i sposoby dekorowania stołu, składanie serwetek, wykonywanie papierowych ozdób, pokaz noszenia naczyń, robienia drinków, mini warsztaty carvingu, poczęstunek łakociami przygotowanymi przez uczniów;
  • technik logistyk (Panie Aneta Kaczmarek i Joanna Pędzik oraz uczniowie klas 1ML i 2ML) – gry i zagadki logiczne;
  • technik ekonomista o specjalności policyjno – prawnej (Panie Stefania Kamińska i Anna Pasker oraz Pan Paweł Szatanik wraz z uczniami klas 1P1, 1P2 i 2P2) – pokaz musztry, pokaz broni, ćwiczenie celności strzału na symulatorze komputerowym;
  • technik ekonomista o specjalności menedżer finansowy (Panie Agnieszka Celebańska – Palichleb i Elżbieta Mróz oraz uczniowie klasy 2ML) scenki przybliżające pracę menedżera finansowego, jego stanowisko pracy, ubiór oraz zasady prowadzenia rozmów handlowych (także w języku angielskim), sposoby inwestowania pieniędzy w taki sposób, aby przyniosły one zysk

Wszyscy nauczyciele promujący poszczególne kierunki zadbali przede wszystkim o to, aby gimnazjaliści dowiedzieli się dokładnie, na czym polega kształcenie w danym zawodzie oraz jakie są możliwości znalezienia pracy po ukończeniu szkoły.

Na szkolnych korytarzach znajdowały się stoiska poszczególnych klubów i kół zainteresowań, przy których nasi niezwykle sympatyczni uczniowie przybliżali odwiedzającym zakres swojej działalności.

Pani Aneta Małejki wraz z uczniami klasy 3M pokazała, że choć Ekonomik jest szkołą zawodową, to dbamy  również o to, aby osoby, które mają zainteresowania humanistyczne, mogły je u nas rozwijać.

W te działania wpisała się również biblioteka szkolna, w której przygotowano specjalnie na DZIEŃ OTWARTY wystawę poświęconą wydawnictwom promującym Nysę i region. Jej uzupełnieniem była ekspozycja „Nysa w starej fotografii”.

Profesjonalną obsługę i dbałość o to, aby każdy gość dotarł do wszystkich miejsc promujących naszą szkołę zapewnili uczniowie:

Weronika Ochońska i Kamila Prochera (klasa 1ML), Barbara Kumor, Weronika Rolka i Dawid Płatosz (klasa 3M), Alicja Kowal i Paulina Szatanik (klasa 1P1), Patrycja Bednarz i Weronika Pięk (klasa 2ML), Ewa Tomeczek

i Gabriela Sujewicz (klasa 1H) oraz Bożena Matusz, Martyna Spalk, Magda Potocka i Dominika Budek (klasa 3H). W drzwiach wejściowych przybyłych gości witali przedstawiciele klasy 1P2: Jakub Siwak i Patryk Strzelczyk, a rejestrację prowadziły, w sposób niezwykle rzetelny i skrupulatny, uczennice klasy 3P2: Anna Gromala i Sylwia Przybylska wraz z Panią Aleksandrą Kużdżał-Kuchtą.

Wprawdzie celem DNIA OTWARTEGO było pokazanie naszym nowym (mamy nadzieję) uczniom, że Ekonomik uczy przedsiębiorczości i przygotowuje do prowadzenia własnej działalności gospodarczej, ale sympatię zaskarbiliśmy sobie też słodkim poczęstunkiem. I choć mówi się „przez żołądek do serca mężczyzny”, to widzieliśmy uśmiechy na twarzach wszystkich, którzy zasiedli w przygotowanej, specjalnie na tę okazję przez Panią Małgorzatę Ilich i uczennice klasy 2H, kawiarence.

Mamy nadzieję, jak co roku, że goście, którzy zaszczycili nas swoją obecnością, już niedługo staną się uczniami naszej szkoły, w której bardzo wiele się dzieje i można ciekawie i pożytecznie spędzić swój czas!

 

opracowała Joanna Pydych