Ile można wyczarować z pomarańczy, marchewki czy jabłka, przekonali się uczniowie klasy 1 hotelarskiej, którzy uczestniczyli w warsztatach carvingu, zorganizowanych przez Panią B. Maroszek.
Czym jest carving i skąd pomysł, by warzywa nie tylko smakowały, ale również cieszyły nasze oczy? Na to, a także inne pytania, odpowiadał prowadzący warsztaty Piotr Zając student PWZS Nysa.
Carving to sztuka rzeźbienia w warzywach i owocach. Wymaga twórczego podejścia, kreatywności oraz cierpliwości. Wbrew pozorom rzeźbienie tego typu nie jest tak skomplikowane, jak mogłoby się wydawać; jest to sztuka, którą może uprawiać każdy zainteresowany. Jedno jest pewne – to niebanalny sposób na spędzenie czasu.
Warsztaty rozpoczęły się od przybliżenia uczestnikom historii carvingu. Prowadzący omówił również techniki i rodzaje cięcia, sposoby zabezpieczania wykonanych rzeźb, żeby jak najdłużej cieszyły oczy, oraz zademonstrował profesjonalny sprzęt służący do wykonywania warzywnych i owocowych ozdób. Następnie uczniowie pod bacznym okiem pana Piotra, niestrudzenie wycinali, nacinali oraz drążyli.
A wszystko po to, żeby z jabłka wyczarować łabędzia, z pora palmę, z cebuli czerwonej nenufar, z marchewki i ogórka tulipan. Efekty pośrednie i końcowe można obejrzeć na załączonych fotografiach. Na koniec zajęć uczestnicy otrzymali certyfikaty.

B. Maroszek

19

16

15

14

13

12

11

10

9

8

6

7

5

4

3

2

17