Kraków i Ojcowski Park Narodowy

czyli wycieczka turystyczno- krajoznawcza

W piątek 20 maja 2016 uczniowie „Ekonomika” klasy 1ML wraz z grupą uczniów klasy 1H wybrali się na wycieczkę turystyczno-krajoznawczą do Ojcowskiego Parku Narodowego i Krakowa. Kierownikiem wycieczki była Pani Elżbieta Mróz, w rolę pilota animatora wcieliła się Pani Barbara Maroszek. Wycieczkę rozpoczęliśmy od spotkania z przewodnikiem, który przybliżył nam historie, ciekawostki i legen Zamku na Pieskowej Skale, po krótkim spacerze ukazała się nam Maczuga Herkulesa. Następnie udaliśmy się do Ojcowa, gdzie zostaliśmy przeprowadzeni szlakiem przepełnionym dziełami natury oraz człowieka. Wędrówkę urozmaicał niezliczoną ilością faktów historycznych naukowych i legend na temat Młynnika, Grodziska, Młyna Boronia, Kościoła Na wodzie”, Jaskini Krowiej, Bramy Krakowskiej, Wylotu Wąwozu Skałbania. Zobaczyliśmy wspaniałe skały o różnorodnych kształtach m.in. „ Trzy Korony” , „Rękawica”, odpoczęliśmy przy Źródełku Miłości. Według legendy  każdej osobie, która napije się tamtejszej wody zagwarantowana jest długa i trwała miłość. Widzieliśmy Zamek w Ojcowie, gdzie jak tradycja głosi warowna w swej pierwotnej formie nazywała się Ociec i została nadana przez samego króla, na pamiątkę walki o tron krakowski jego ojca, Władysława Łokietka, który w okolicznych jaskiniach znajdował schronienie. Oczywiście odwiedziliśmy również Jaskinię Łokietka gdzie brama wejściowa była w kształcie  pajęczyny – na pamiątkę naturalnej sieci rozwikłanej przy wejściu, która dawno temu uratowała życie królowi Łokietkowi oraz jego podwładnym, gdy ci uciekali przed wrogami.  Poszczególne części jaskini noszą nazwy pomieszczeń mieszkalnych np.: „kuchnia” , „sypialnia”. Widzieliśmy stalagmity, stalagnaty i stalaktyty, oraz skały ukształtowane przez przyrodę o ciekawych kształtach.

Następnie udaliśmy się do Królewskiego Miasta Krakowa, gdzie zwiedziliśmy Wawel, Zatrzymaliśmy się na chwilę przy grobach Józefa Piłsudzkiego i pary prezydenckiej. Grupa miała także okazję spotkać legendarnego smoka Wawelskiego. Następnie udaliśmy się na Rynek Starego Miasta. Rynek ten słusznie słynie w Europie ze swego uroku. Jest to wyjątkowe miejsce, które brało udział w wielu historycznych wydarzeniach. Niezmiennymi od lat symbolami Krakowa, są Kościół Mariacki, renesansowe Sukiennice, Ratusz, pomnik Adama Mickiewicza, Kościół św. Wojciecha, klimatyczne kawiarenki, krakowskie kwiaciarki i bryczki. Tu młodzież mogła przez chwilę odpocząć. Wizytę w Krakowie zakończyliśmy w Collegium Maius – części starego Uniwersytetu Jagiellońskiego. Zatrzymaliśmy się przy Pałacu Biskupim  przy ul Floriańskiej – niezwykłym miejscu związanym z Papieżem Janem Pawłem II to z jego okna Papież zawsze rozmawiał z młodzieżą w trakcie pielgrzymek do Polski. W Krakowie uczestnicy mieli możliwość zapoznania się z historią miasta, wieloma zabytkami o wielkiej randze artystycznej i historycznej oraz poczuć niepowtarzalną atmosferę dawnej stolicy Polski. Wracając autokarem w stronę Nysy odbył się konkurs wiedzy o zwiedzanych miejscach, a także gry, zabawy i śpiewy.

Wszystko, co dobre szybko się kończy, wycieczka dobiegła końca – pozostały nam jednak niezapomniane wspomnienia, a także fotografie.

Informacja: Elżbieta Mróz

Zdjęcia: Barbara Maroszek