WIECZÓR KULTURY KRESOWEJ

 

Dnia 14 maja 2016 r. w Muzeum Powiatowym w Nysie odbywała się cykliczna ogólnopolska impreza zwana „Nocą Muzeów”.

W jej ramach zorganizowano również wieczór kultury kresowej, w którego przygotowanie włączyły się szkoły ponadgimnazjalne Powiatu Nyskiego. Uczniowie zaprezentowali różne elementy kultury i tradycji Kresów Wschodnich: historię, opis miast, przegląd zabytków architektury, sylwetki wybitnych Polaków, degustację potraw i wykonanie piosenek.

Naszą szkołę godnie reprezentowała Ola Kozłowska (kl.3L), która wyrecytowała wiersz „Lwów”. Jego autorką była repatriantka z Kresów Wschodnich, która wspomina miasto ukochane przez wielu Polaków, miasto, w którym znajduje się wiele polskich śladów.

Mamy nadzieję, jak słusznie stwierdził Pan Dyrektor Edward Hałajko, że „realizacja w muzealnych przestrzeniach niezwykle profesjonalnie i interesująco przygotowanych prezentacji będzie dla wszystkich uczestników miłym wspomnieniem i dobrym doświadczeniem”.

opracowała J. Pydych

 a